- Hubert Walas
Wojna wchodzi w decydującą fazę. Fazę rozstrzygnięć. Podczas, gdy Rosjanie stale dominują na froncie, ustępująca administracja amerykańska, niechybnie z cichym przyzwoleniem nadchodzącej, zadaje Rosjanom kolejne ciosy, które mają zmusić ich do uległości przed nadchodzącymi rozmowami.
Waszyngton uległości oczekuje także od Kijowa, namawiając Ukraińców do obniżenia wieku poborowego do 18 roku życia. Temat mobilizacji oraz całościowej efektywności armii ukraińskiej jest znacznie bardziej kompleksowym tematem, anieżeli tylko wiek konskrypcyjny, jednak Kijów próbuje wpisywać się w strategię Amerykanów “pokoju przez eskalację” zadając potężne uderzenia w rosyjski sektor przemysłowo-militarny.
Amerykanie łatają dziury w sankcjach na rosyjski sektor węglowodorowy, a Ukraińcy dopełniają tę strategię zamknięciem największej arterii gazowej Europy, w dużym stopniu kończąc erę triumfu rosyjskiego gazu na Starym Kontynencie. Gazprom w efekcie zmuszony jest zwolnić 40% kadry kierowniczej.
Prezentację tradycyjne poprowadzimy wzdłuż linii frontu. Jej zakres możecie porównać ze stanem z naszego poprzedniego raportu, który przygotowaliśmy 6 grudnia. Zmiana zatem oznacza różnicę w postępach podczas blisko 1,5 miesiąca walk.
Kierunek Kursk
Zasięg ukraińskiej kontroli, w porównaniu do początku grudnia, skurczył się - szczególnie na północy w pobliżu Novoivanovki oraz na wschód od Pogrebki. Ukraińcy wycofali również oddziały z południowego-wschodu Sudzhy. Właśnie tam na kierunku Makhnovki w ofensywie mają brać udział oddziały VDV. Nie ulega wątpliwości, że stroną ofensywną pozostaje Federacja Rosyjska. „Zasobem zużywalnym” dla rosyjskiego dowódctwa pozostają żołnierze z Korei Północnej. Ukraińcy raportują, że dokonują oni frontalnych szturmów w grupach od 20 do 100 osób na otwartym terenie, co kończy się dla nich tragicznie. SZU również dokonują punktowych ataków w celu wykorzystania słabych punktów przeciwnika.
Jak donosi Rochan Consulting 5 stycznia 2025 r. siły ukraińskie rozpoczęły serię ataków wzdłuż drogi 38K-04 w kierunku Bolszoj Sołdacki. Po dwóch dniach Rosjanie, ze wsparciem północnokoreańskim kontratakowali, kończąc akcję Ukraińców
Kierunek Charków
Rosyjskie przyczółki w regionie charkowskim pozostają w zasadzie bez zmian. Z małych sukcesów Ukraińcom udało się przesunąć delikatnie linię frontu na północ w stronę Hlyboke. Nie jest to priorytetowy kierunek działania dla żadnej ze stron.
Kierunek Ługańsk
Im dalej na południe tym priorytet działań, szczególnie z perspektywy Rosjan, rośnie. Na południe od Dvorichnej linia frontu opiera się o rzekę Oskil. Rosyjski bloger wojskowy twierdził, że siły rosyjskie znajdują się około kilometra od drogi P-79 Dworichna-Kupiańsk na południe od Zapadnego (na północ od Kupiańska), ale ISW ocenia, że najbliższy punkt natarcia sił rosyjskich znajduje się około 3,5 kilometra od tejże drogi.
Większe zmiany zaszły na południowy-wschód od Senkove, gdzie w niektórych obszarach Rosjanie posunęli się nawet o 10km na zachód, obejmując kontrolą Lozove. Ukraińcy musieli wycofać się także ze wsi Terny, cofając się do Jampolivki i przechodząc na drugą stronę zbiornika wodnego. Zajęcie Terny 14 stycznia potwierdziło rosyjski MON.
Siły Kremla nie ustają także w próbach zajęcia Bilohoriviki.
Kierunek Donieck
Obszar obwodu donieckiego pozostaje centrum grawitacyjnym wojny. Idąc od północy - Rosjanie wgryzają się w Czasiw Jar i przesunęli się na zachód w północnej części miasta. Teraz walki toczą się o fabrykę materiałów ogniotrwałych. Kilka rosyjskich źródeł twierdziło, że siły rosyjskie przejęły zakład, ale ISW nie zaobserwowało potwierdzenia tych twierdzeń.
Jeszcze większe zmiany zaszły w Torecku, który dzisiaj niemal w całości przeszedł pod rosyjską okupację. 13 i 14 stycznia siły rosyjskie kontynuowały ataki w pobliżu samego Torecka, na północ od Torecka w pobliżu Dyliivki, na północny wschód od Torecka w pobliżu Krymske i na zachód od Torecka w pobliżu Shcherbynivki. Właśnie w stronę Scherbynivki oraz Petrivki, wzdłuż rzeki Kryvvi Torets, udało się Rosjanom zagarnąć kilka dodatkowych kilometrów terenu w ciągu ostatnich tygodni. Głównym celem na tym kierunku jest licząca blisko 70 000 mieszkańców przed wojną - Konstantynówka. Dla porównania Toreck liczył połowę tego - dzisiaj miasto w zasadzie nie istnieje.
Idąc dalej na zachód, siłom rosyjskim udało się przesunąć linię frontu na północ w okolicy Vozdvzhenki i Novooleksandrivki, niemniej największe zmiany zaszły na osi Pokrovska.
Ukraińcy bronią się w zasadzie już na przedmieściach miasta, u którego bram stoją Rosjanie. Największe zmiany terytorialne dotyczą obszaru na południowy-zachód od miasta - mowa tu o całym pasie terenu między Pokrovskiem, a Kurakhove. Faktem jest, że w niektórych miejscach na tym kierunku Rosjanie są mniej niż 10km od obwodu Dnipropietrowskiego.
Pokrovsk jest nie tylko kluczowym węzłem logistycznym, krytycznym dla ukraińskiej logistyki. Na zachód od miasta znajduje się również siedziba wielkiej koksowni, która pokrywała aż 90% zapotrzebowania Ukrainy na koks, który z kolei jest kluczowym surowcem dla ukraińskiego przemysłu metalurgicznego. A ten, jak zauważa w swoim newsletterze Rochan Consulting, jest po rolnictwie, najważniejszym sektorem eksportowym kraju. W związku ze zbliżającymi się wojskami rosyjskimi, koksownia musiała niedawno zawiesić swoje prace. Co więcej ostatnio wysadzono jeden z szybów, by opóźnić postępy Rosjan. Ukraińcy rozmieścili ładunki również w innych częściach zakładu.
Z taktycznego punktu widzenia istotne będzie przejęcie kontroli nad Udachne i Kotylne, które znajdują się odpowiednio ponad 169 i 192m n.p.m. Utrzymanie kontroli nad wioskami może spowolnić postępy Rosjan.
Idąc na południe, w ciągu ostatniego miesiąca - Rosjanie zajęli Kurakhove - ważne miasto przy zbiorniku wodnym, a ponadto Dalnie, Uspenivkę i Trudove. Obecnie front opiera się o osadę Dachne, ale wyłom ma jedynie 3.5km średnicy, zatem Ukraińcy mogą być zmuszeni do wycofania się w stronę Kostiantynopila.
Należy również zwrócić uwagę na zauważalne postępy na południowy zachód od Velykiej Novosilki, gdzie w ręce agresora wpadła Makarivka, czy Blahodatne - a zatem miejscowości, które Ukraińcy przejęli w trakcie ofensywy roku 2023.
Cały front południowoukraiński pozostał bez zmian.
—
„Wszyscy wiedzą, że to musi się jakoś dyplomatycznie zakończyć [...] Po prostu nie sądzę, by realistyczne było stwierdzenie, że wypędzimy każdego Rosjanina z każdego centymetra ukraińskiej ziemi, nawet z Krymu. Prezydent Trump uznał tę rzeczywistość i myślę, że to ogromny krok naprzód, że cały świat uznaje tę rzeczywistość. Teraz idźmy naprzód". - powiedział w niedawnym wywiadzie nadchodzący, nowy dorada ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Waltz.
„Z perspektywy prezydenta Trumpa nie można zawrzeć umowy, jeśli nie ma się pewnego rodzaju relacji i dialogu z drugą stroną. I absolutnie ustalimy to w nadchodzących miesiącach". - dodał Waltz.
Wtóruje mu Keith Kellogg, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy, z całego entourage’u Trumpa, osoba bodaj najbardziej sympatyzująca z losem Ukraińców. W wywiadzie dla Fox News Kellogg powiedział, że ma nadzieję na „możliwe do znalezienia rozwiązanie" między obiema stronami w ciągu 100 dni od objęcia urzędu przez Trumpa. 100 dni od 20 stycznia oznacza datę 30 kwietnia 2025 roku.
Czas szybko płynie, a Rosjanie, jak było widać na mapie, dalej posiadają wyraźną przewagę. Powodów takiego rozwoju sytuacji jest wiele, z których najistotniejsza jest niedostatecznie silna polityka przeciwdziałania rosyjskiemu imperializmowi przez Amerykanów i Europejczyków. Niemniej takie postawienie sprawy bardzo generalizuje obiektywne przyczyny, niejako odbiera podmiotowość Ukraińcom oraz zamiata pod dywan inne, bardziej subtelne przyczyny trudnej sytuacji na froncie.
Na łamach portalu euromaidanpress poważany analityk „Tatarigami”, założyciel Frontelligence Insight, przedstawił swoje, kompleksowe spojrzenie na temat aktualnych problemów, szczególnie z perspektywy ukraińskiej armii.
Autor zwraca uwagę na szereg problemów, szczególnie podkreślając niedawny krytyczny raport o 155 brygadzie, która mimo szkoleń odbytych we Francji doświadczyła wysokich wskaźników nieobecności oraz ogólnej niskiej skuteczności, co jest oznaką głębszych problemów wewnętrznych w strukturach SZU.
„Zrzucanie całej winy na brak zachodniej broni jest uproszczeniem i wprowadza w błąd - brygada była szkolona we Francji i posiadała zachodnią broń.” - zaznacza autor.
Jakie krytyczne obszary, wymagające poprawy wymienia autor? Po pierwsze mechanizm mobilizacji oraz braki piechoty.
Żołnierz piechoty to jedna z najtrudniejszych pozycji, w jakiej ktokolwiek może się znaleźć na wojnie. A każdy kolejny dzień walki zmniejsza Twoje szanse na wyjście z niej w jednym kawałku. Tymczasem jak pisze Tatarigami: „Nowi rekruci starają się unikać pozycji bojowych, martwiąc się trzema głównymi kwestiami: dowódcami, którzy nie cenią życia żołnierzy, niewielkimi szansami na odpoczynek od linii frontu i słabym planowaniem.”
W związku z niewystarczającym skompletowaniem piechoty kanibalizowane są inne jednostki, często służące na zapleczu, co prowadzi do efektu domina załamania się całej struktury. Ukraińska Pravda raportowała, że ponad 5000 osób personelu Sił Powietrznych zostało oddelegowanych do Sił Lądowych, często trafiając do piechoty.
Jak dalej pisze autor: „Zdesperowani w poszukiwaniu piechoty, niektórzy dowódcy odciągają żołnierzy od kluczowych ról wsparcia - załogi moździerzy, kierowcy lub operatorzy dronów lądują w okopach. Powoduje to drenowanie jednostek wsparcia i wysyłanie do walki niewyszkolonych żołnierzy. Podważa to również wysiłki rekrutacyjne, ponieważ ludzie tracą zaufanie”. Tym bardziej że system cały czas pozwala na uniknięcie poboru zamożniejszym i wyżej postawionym osobom, potęgując poczucie niesprawiedliwości.
Ten dysfunkcyjny system prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji. Jednostki są pełne tylko na papierze. Tkanka społeczna eroduje. Spada zaufanie i mobilizacja do walki. Jak zaznacza autor, generalnie wynika to z przespania ostatnich 30 lat oraz ciągle obecnego “sowieckiego pierwiastka” w strukturach armii. Tego poniekąd dotyczą także kolejne, opisane w artykule, problemy, tj. porażki organizacyjne oraz strukturalne, a także wadliwe raportowanie i brak odpowiedzialności.
Pierwsze biorą się z przespania 30 lat pokoju i wadliwego przygotowania struktury armii, w której najwyższą formacją była brygada. Drugie to wypracowana przez lata kultura, w której za zgłoszenie problemu było się potępianym, więc lepiej było tego nie robić i raportować tylko pozytywne informacje. To zjawisko, obecne również w armii rosyjskiej, prowadzi do katastrofalnych konsekwencji, w której problemy zamiatane są pod dywan.
Czwarty z punktów wymienionych przez autora to percepcja „porzucenia przez Zachód”. „Pojawia się gorzkie pytanie: Czy Ukraina ma być tylko państwem buforowym - krwawą granicą między UE a autorytarnym reżimem Rosji? Czy Ukraińcy mają znosić niekończącą się wojnę i trudności gospodarcze, podczas gdy Europa przeznacza minimalne środki na własną obronę, chowając się za amerykańską ochroną?” - pyta autor.
Ostatnim problemem jest zdaniem analityka „zła komunikacja i niejasne cele” rządu. Zbyt optymistyczna propaganda Kijowa doprowadziła do zbyt dużego optymizmu np. względem finalnie nieudanej ofensywy roku 2023. O ile zaangażowanie się Ukrainy we własną kampanię informacyjną, często wpisującą się w ramy propagandy, jest zrozumiałe, tak przesadne wykorzystanie fałszu w celu zmiany percepcji społecznej, z czasem okazuje się mieczem obusiecznym, który rani również osobę nim wojującą.
Jakie są zatem potencjalne rozwiązania trudnej sytuacji spowodowanej ww. czynnikami?
Po pierwsze reforma dowództwa armii. „Znaczna część oporu wobec zmian pochodzi od starszych oficerów, którzy awansowali w latach 90-tych i 2000-tych, w okresie upadku wojska, korupcji, redukcji i stagnacji kariery. Większość z tych generałów ma niewielkie lub żadne doświadczenie bojowe, awansując w czasie pokoju, a nie zdobywając szlify w boju.” - zaznacza Tatarigami, sugerując że w wojsku znacznie ważniejszą role powinni odgrywać młodzi dowódcy, którzy udowodnili swoje umiejętności w trwającej od 2014 roku wojnie. Ukraina potrzebuje systemu opartego na zasługach, a nie koneksjach czy lojalności politycznej.
Po drugie: systemowa poprawa sytuacji piechoty przyfrontowej. „Służba w jednostkach piechoty na pierwszej linii frontu powinna wiązać się z dużymi przywilejami, których nie mają inni. Obejmuje to ustalone warunki służby i gwarantowane opcje demobilizacji po zakończeniu służby.” - proponuje autor. Jednocześnie nie może się ona opiera jedynie na ochotnikach, bo nikt nigdy nie wygrał wojny walcząc jedynie ochotnikami. Ponadto państwo musi jasno pokazać, że zajmie się weteranami, jeśli zostaną ranni. Z drugiej strony wymagana jest poprawa dyscypliny, co obejmuje odpowiednią penalizację za dezercje i brak powrotu z urlopów.
Po trzecie i czwarte Ukraina wymaga restrukturyzacji struktury armijnej, a także poprawy systemu treningowego. W pierwszym przypadku autor nalega m.in. by SZU przestały tworzyć nowe brygady, ale zajęło się uzupełnianiem braków istniejących - ten ruch został ostatnio potwierdzony przez Zelenskiego. W drugim, autor nalega na stworzenie: „nowoczesnego, elektronicznego systemu gromadzenia i oceny danych treningowych”. Dzisiaj często realia treningowe są drastycznie różne od rzeczywistości wojennej na froncie.
Autor podjął się ważnego zadania, ponieważ oddzielił elementy, które są od Ukraińców zależne, od tych które nie są. W interesie Kijowa w rzeczy samej jest dążenie do korekty każdego, nawet najmniejszego elementu nieefektywności, którzy może później zwiększyć szanse na zwycięstwo lub zachęcić aliantów do większego wsparcia. Tym bardziej, że jak zaznacza Tatarigami - często nie są to trywialne problemy, a ich poprawa może mieć duże przełożenie na sukces na froncie.
Tymczasem administracja Trumpa wydaje się zdawać sobie sprawę, że by zmusić Kreml do rozmów, należy najpierw ustabilizować front i docisnąć Rosjan.
Na tej podstawie przyciskają Ukraińców, by ci obniżyli wiek poborowy do 18 lat - wprost mówi o tym Waltz. Ukraińcy odpowiadają, że mobilizacja tysięcy młodzieńców na niewiele się zda, ponieważ nie mają ich w co uzbroić. Kijów oczywiście obawia się wysyłania najmłodszego pokolenia na rzeź. Waszyngton uważa, że w walce o przetrwanie (szczególnie w jej kluczowym momencie), Kijów powinien użyć wszystkich narzędzi nacisku, które posiada.
Ukraina opiera się obniżeniu wieku poborowego, ale nie zaprzestaje atakować Rosjan w inny sposób. 14 stycznia SZU przeprowadziły ”najbardziej zmasowany” atak na rosyjski kompleks militarno-przemysłowy - doniósł Sztab Generalny. Atak miał zasięg nawet do 1100km wgłąb Rosji.
„SBU, wraz z Siłami Obronnymi, nadal uderza we wrogie obiekty wojskowe i przedsiębiorstwa wspierające rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy. Każde uderzenie - czy to w składy amunicji, rafinerie, magazyny ropy czy zakłady chemiczne - osłabia zdolność Rosji do prowadzenia wojny na Ukrainie" - powiedziało źródło SBU dla Kyiv Independent.
Celem padły fabryki chemiczne, rafinerie oraz składy amunicji. Do ataku przede wszystkim użyto dronów własnej produkcji, ale także pocisków ATACMS.
Ofiarą ataku padły m.in.:
- dwa obiekty przemysłowe w Saratowie i Engelsie
- składy amunicji w bazie Engels
- zakład chemiczny w Seltso, obok Briańska
- zakład paliwowy w Kazaniu, w Tatarstanie
Warto zauważyć, że wspomniana agenda Waltza przebiega podług opisywanej przez nas w grudniu taktyki „pokój przez eskalację”. Nie zostało to wyartykułowane wprost, ale istnieją solidne podstawy, by tak właśnie uważać. Po pierwsze Waltz jeszcze pod koniec listopada gwarantował, że istnieje ciągłość administracyjna w polityce zagranicznej obu gabinetów. Kellogg dawał do zrozumienia, że „eskalacyjna końcówka” kadencji Bidena gra na korzyść przyszłych kart negocjacyjnych Trumpa - mowa tu o zezwoleniu na uderzenia ATACAMSami w Rosji, ale także kolejne pakiety transzy pomocowej i sankcji.
Mówiąc o tych pierwszych odchodzący Joe Biden ogłosił finałowy pakiet pomocowy przed odejściem ze stanowiska. Ogłoszona pomoc odbywa się w ramach Presidential Drawdown Authority (PDA) ma szacunkową wartość 500 milionów dolarów i obejmuje pociski do obrony powietrznej, amunicję ziemia-powietrze oraz sprzęt do wykorzystania przez Ukrainę myśliwców F-16.
Jednak co istotniejsze Amerykanie na sam koniec kadencji Bidena uderzyli w Rosję największym pakietem sankcji od miesięcy, celującym przede wszystkim w rosyjski sektor energetyczny, a konkretnie „flotę cieni” operującą na zlecenie Kremla.
"Stany Zjednoczone podejmują szeroko zakrojone działania przeciwko kluczowemu źródłu dochodów Rosji w celu finansowania jej brutalnej i nielegalnej wojny przeciwko Ukrainie" - powiedziała w oświadczeniu sekretarz skarbu Janet L. Yellen.
Nowe sankcje uderzają w ponad 180 tankowców operujących w ramach “floty cieni”. Co najmniej 65 tankowców „opuściło kotwicę” w m.in. chińskich i rosyjskich portach w związku z nowymi sankcjami, donosił 13 stycznia Reuters.
Ale to nie jedyny cios w „węglowodorowy fundament” rosyjskiej gospodarki. Wraz z początkiem roku 2025, Ukraina wstrzymała przesył gazu gazociągiem Braterstwo. To wiekopomne wydarzenie, BBC nazwało „końcem ery”. Rosja pompowała gaz do Europy przez niepodległą Ukrainę przez 24 lata, od 1991 roku. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj nie pozwoli Rosji "zarobić dodatkowych miliardów na naszej krwi".
Zamknięcie przesyłu przez gazociąg, o ironio, „Braterstwo”, zamyka trzecią, z czterech głównych magistrali, które pompują rosyjski gaz do Europy. Wcześniej w maju 2022 został wstrzymany przesył przechodzącym przez Polskę gazociągiem Jamał. Natomiast w wyniku sabotażu z września 2022 roku ostatecznie zakończył swoje funkcjonowanie gazociąg Nord Stream 1 i 2.
Oczywiście decyzja o zakończeniu dostaw „braterstwem” nie spodobała się wszystkim, z czego największe obiekcje wyraził premier Słowacji Robert Fico, twierdząc, że wstrzymanie tranzytu uderzy w Unię Europejską, a nie w Rosję. Słowacja, do której wchodzi jedna z odnóg gazociągu, była jednym z głównych odbiorców rosyjskiego gazu transportowanego przez Ukrainę. Fico oszacował domniemane straty Słowacji z tytułu wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę na 500 milionów euro rocznie.
W wyniku wstrzymania dostaw doszło do sporu między Robertem Fico i Volodymyrem Zelenskim, w którym obaj spierają się o miejsce, w którym mogłoby dojść do negocjacji.
Rosji pozostał jeszcze jeden kierunek eksportu naziemnego do Europy - gazociąg Turkish Stream, z którego gaz pobiera m.in. Serbia, Węgry, Bośnia czy Grecja, a zapewne niedługo także Słowacja. Projektowana przepustowość Turkish Stream to 31 miliardów m3 gazu rocznie, natomiast łączny potencjał rosyjskiego eksportu uwzględniając wszystkie gazociągi do niedawna wynosił 270 miliardów m3 rocznie. Teraz zostaje tylko Gazociąg Turecki, który w 2023 roku przepompował 12 mld m3 gazu.
Jednak to nie wszystko, 10 krajów Unii Europejskiej, podpisało petycję, w której wzywają do zaprzestania importowania przez UE gazu skroplonego LNG z Rosji. We wspólnej propozycji Polska, Estonia, Łotwa, Litwa, Dania, Szwecja, Finlandia, Czechy, Rumunia i Irlandia wezwały do podjęcia "dalszych działań" w celu zamknięcia luk prawnych i uderzenia w lukratywną sprzedaż gazu ziemnego przez Rosję. Kraje te skarżyły się, że Rosja zarobiła 200 miliardów euro na sprzedaży paliw kopalnych do UE od czasu pełnej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, a import LNG z Rosji wzrósł o 11 procent w pierwszej połowie 2024 roku.
Rosjanom, mimo szczerych chęci, trudno robić dobrą minę w takiej sytuacji. Niedawno wyciekł wewnętrzny list centrali Gazpromu, w którym zapowiadane są historycznie wysokie cięcia zatrudnienia najwyższego kierownictwa. Pracę stracić ma 1600 osób, z 4100 zatrudnionych - 40% całości. Cięcia dotyczą tylko centrali Gazpromu w Petersburgu, a nie oddziałów i spółek zależnych w całym kraju, które łącznie zatrudniają kilkaset tysięcy osób. Jeśli program redukcyjny zostanie wdrożony, będzie to największe zwolnienie w historii państwowego monopolisty gazowego.
Ale ropa i gaz to nie jedyne narzędzia nacisku, które zaczynają być mocniej wprawiane w ruch. Ponownie „odgrzewany” jest temat odmrożenia 300 miliardów dolarów rosyjskich aktywów. Jak czytamy w Foregin Policy:
„10 grudnia Valerie Urbain - szefowa Euroclear, belgijskiej instytucji finansowej posiadającej około dwóch trzecich z 300 miliardów dolarów rosyjskich aktywów - przyznała w wywiadzie dla Bloomberga, że administracja Trumpa "ponownie podejmie dyskusję [na temat zajęcia rosyjskich aktywów]". Nowy szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Kaja Kallas, również wezwała do wykorzystania tych rosyjskich funduszy do pomocy Ukrainie. Niedawny raport Financial Times przytoczył ostrą debatę między kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem a prezydentem Polski Andrzejem Dudą, z których pierwszy był przeciwny, a drugi popierał konfiskatę.”
Wszystko rozbija się o pogląd, czy taki ruch nie doprowadzi do załamania się roli euro jako waluty rezerwowej. Kluczowe znaczenie dla tych obaw ma reakcja Chin. Pekin posiada ponad 3 biliony dolarów w rezerwach twardej waluty, z czego 58 procent jest w dolarach amerykańskich, a większość reszty w euro, funtach i jenach.
Z drugiej strony do jakiej waluty lub instrumentu zamiast tych powiązanych z USA, czy Europą miałyby się udać Chiny w celu lokowania swoich nadwyżek finansowych? Nawet po konfiskacie wiarygodność zachodnich instytucji finansowych byłaby znacznie wyższa od jakichkolwiek innych, dostępnych na rynku.
Volodymyr Zelensky powiedział w wywiadzie z popularnym podcasterem Lexem Fridmanem, że Ukraina jest gotowa wydać te pieniądze na amerykańską broń. Być może jednak taki komunikat powinien być wysłany w stronę Europejczyków, bo to tam spoczywa lwia część tej sumy i to Zachód Europy sprzeciwia się konfiskacie.
W taki sposób ponownie dochodzimy do niejednoznacznej konkluzji, w której przewidzenie najbliższych miesięcy wojny wydaje się być niemożliwe. Presja na zakończenie konfliktu będzie mocna, lecz wiele zależeć będzie od stanowiska Rosjan i ich ugodowości, o którą dzisiaj ciężko ich podejrzewać.
Cień optymizmu jednak przebija się po ciemnych miesiącach 2024 roku. Jak donosi Bloomberg, powołując się na zakulisowe rozmowy, Europejczycy zdają się być “ostrożnie optymistyczni” przed dojściem Trumpa do władzy. „Wymiana stwarza możliwość, że nadchodząca administracja może pomóc pogrążonej w wojnie Ukrainie powrócić do pozycji siły, zanim dojdzie do jakichkolwiek rozmów.” - donosi agencja. W tekście przytoczone są m.in. dobre zwiazki Trumpa z Giorgią Meloni, którą jest twardą orędowniczą pomocy Kijowowi. Z drugiej strony mamy JD Vance’a, który zrównuje obie strony konfliktu namawiając do zaprzestania nazywania jednych “dobrymi”, a drugich “złymi”.
Niejako bojowo nastawiając biznesowy mindset prezydenta Trumpa przed potencjalnymi negocjacjami think tank American Enterprise Institute w swoim raporcie obliczył, że rosyjskie zwycięstwo w wojnie wymagałoby dodatkowych $808 miliardów dolarów wydatkowania Pentagonu do roku 2029. To koszt niestabilności w Europie i Bliskim Wschodzie wynikającej z ryzyka łagodnego potraktowania Rosji przez USA na Ukrainie.
Wojna trwa. Zelenski jest optymistą, że uda się ją zakończyć w 2025 roku. Gdy piszę te słowa 15 stycznia wojna trwa już swój 1056 dzień. To oznacza, że wojna rosyjsko-ukraińska trwa już ponad połowę okresu trwania II Wojny Światowej, która w Europie trwała 2077 dni. Na jej półmetku Niemcy dominowali w Europie, wdrażali „Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”, Japonia triumfowała na Pacyfiku, a Amerykanie dopiero wkraczali do wojny.
Czy podobnie będzie tym razem? Czy w podręcznikach do historii będziemy czytać, że Amerykanie dopiero teraz na poważnie wkroczyli do wojny?
Na podobną skalę zaangażowania niewiele dzisiaj wskazuje, choć historia uczy, że wujek Sam lubi wkraczać w kluczowej fazie rozstrzygnięć zadając decydujący cios, w momencie, który uzna za odpowiedni. Tego obawia się Moskwa i na to liczy Kijów. Czy Trump zada ten cios?
—-
Źródła:
- https://www.reuters.com/world/us-urges-ukraine-lower-fighting-age-18-bolster-ranks-official-says-2024-11-27/?utm_source=chatgpt.com
- https://x.com/maria_avdv/status/1879257312122331258
- https://www.nytimes.com/2025/01/10/us/politics/us-russia-sanctions.html
- https://x.com/NOELreports/status/1879497915284238762
- https://x.com/Artur_Micek/status/1879578354413969538
- https://www.youtube.com/watch?v=DBY430PEkTE&t=437s
- https://x.com/GeromanAT/status/1878787745780527579
- https://www.reuters.com/video/watch/idRW221016102024RP1/
- https://rochanconsulting.substack.com/p/pokrovsk-coke-plant-economic-impact
- https://kyivindependent.com/ukraine-blows-up-shaft-in-pokrovsk-nyt/
- https://www.politico.com/news/2025/01/12/ukraine-waltz-trump-putin-russia-00197709
- https://edition.cnn.com/2025/01/09/politics/us-ukraine-aid-biden/index.html
- https://www.youtube.com/watch?v=NAEOg3k4QS8&t=1701s
- https://edition.cnn.com/2025/01/09/politics/us-ukraine-aid-biden/index.html
- https://www.youtube.com/watch?v=PQ9f55YTK3c&t=134s
- https://www.youtube.com/watch?v=NAEOg3k4QS8&t=1637s
- https://euromaidanpress.com/2025/01/03/why-is-ukraine-losing-ground-deep-analysis-of-military-problems-in-2025/
- https://novynarnia.com/2024/12/31/spravzhnya-istoriya-anny-kyyivskoyi-dbr-porushylo-spravu-shhodo-155-yi-brygady-ozbroyenoyi-u-francziyi-ta-kynutoyi-pid-pokrovsk-nepidgotovlenoyu-iz-1700-szch/
- https://t.co/ahH5pNWIJC
- https://www.pravda.com.ua/news/2025/01/14/7493500/
- https://x.com/Tatarigami_UA/status/1875597769236516968
- https://www.youtube.com/watch?v=ogStKrzfEPE
- https://www.politico.eu/article/ukraine-faces-an-acute-manpower-shortage-with-young-men-dodging-the-draft/
- https://www.youtube.com/watch?v=d9OkLCxkyIs
https://www.storyblocks.com/video/stock/waist-up-of-two-ethnically-diverse-male-military-officers-in-camouflage-uniform-discussing-confidential-documents-in-folders-while-working-in-office-at-night- - 348799739
- https://www.storyblocks.com/video/stock/cropped-closeup-of-unrecognizable-military-workers-with-walkie-talkies-in-hands-examining-points-on-printed-satellite-map-while-co-working-at-night-in-office-348805383
- https://www.youtube.com/watch?v=NAEOg3k4QS8&t=1701s
- https://drive.google.com/file/d/1DOVr235Hm-bZr-BcjvncmpedY5_4oYeF/view?usp=drive_link
- https://www.storyblocks.com/video/stock/military-man-with-disability-in-wheelchair-discusses-progress-in-therapy-and-shakes-hands-with-senior-psychologist-after-rehabilitation-349268532
- https://www.storyblocks.com/video/stock/aerial-view-of-the-kyiv-ukraine-above-maidan-nezalezhnosti-independence-monument-golden-beautiful-ukrainian-woman-statue-in-the-middle-of-the-city-rml-jgaxyksk69ze2
- https://www.youtube.com/watch?v=4c1WY1yfKpU
- https://www.youtube.com/watch?v=NAEOg3k4QS8&t=1026s
- https://www.youtube.com/watch?v=NAEOg3k4QS8&t=1637s
- https://x.com/justfp/status/1878813998784889035
- https://kyivindependent.com/ukraine-strikes-chemical-plants-refineries-warehouses-in-russia/
- https://x.com/maria_avdv/status/1879257312122331258
- https://x.com/BabakTaghvaee1/status/1879076588547125269
- https://x.com/StratcomCentre/status/1879050666943091089
- https://x.com/KyivPost/status/1879030643902054664
- https://edition.cnn.com/2025/01/09/politics/us-ukraine-aid-biden/index.html
- https://www.nytimes.com/2025/01/10/us/politics/us-russia-sanctions.html
https://www.google.pl/search? - as_st=y&hl=pl&as_q=Janet+L.+Yellen&as_epq=&as_oq=&as_eq=&imgsz=2mp&imgar=&imgcolor=&imgtype=&cr=&as_sitesearch=&as_filetype=&tbs=&udm=2#vhid=oyD5QttAjQQNJM&vssid=mosaic
- https://www.reuters.com/world/dozens-oil-tankers-drop-anchor-after-latest-us-sanctions-bite-2025-01-13/
- https://www.bbc.com/news/articles/c4glyjx9m71o
https://www.google.pl/search?q=robert+fico&sca_esv=20189a806beeb9fc&as_st=y&hl=pl&imgsz=2mp&udm=2&sxsrf=ADLYWIIvcvyRV9yIMvFmqu6uTTHB5p6ynw%3A1737011875730&ei=o7KIZ- - eXLIi5wPAPv4bVgQE&ved=0ahUKEwin9cq-2fmKAxWIHBAIHT9DNRAQ4dUDCBA&uact=5&oq=robert+fico&gs_lp=EgNpbWciC3JvYmVydCBmaWNvMggQABiABBixAzIFEAAYgAQyBRAAGIAEMgUQABiABDIFEAAYgAQyBRAAGIAEMgUQABiABDIFEAAYgAQyBRAAGIAEMgUQABiABEjeEVCCB1jIEHADeACQAQCYAWegAbAGqgEEMTAuMbgBA8gBAPgBAZgCDqAC1QbCAggQABgTGAcYHsICBxAAGIAEGBPCAggQABgTGAoYHsICBBAjGCfCAgsQABiABBixAxiDAcICDhAAGIAEGLEDGIMBGIoFwgIKEAAYgAQYQxiKBZgDAIgGAZIHBDEzLjGgB8xE&sclient=img#vhid=CYORBUAsccCoaM&vssid=mosaic
- https://www.reuters.com/world/europe/slovakia-will-adopt-measures-against-ukraine-if-gas-transit-problem-not-solved-2025-01-09/
- https://www.politico.eu/article/ukraine-volodymyr-zelenskyy-slovakia-robert-fico-russian-gas-transit-agreement-cyberattacks/
- https://x.com/ZelenskyyUa/status/1878848805069861174
- https://www.politico.eu/article/poland-eu-russia-lng-ban-oil-ukraine-gas-war-average-sales-trade-supply/
- https://x.com/KyivInsider/status/1878774132906786874
- https://www.ft.com/content/39c3f9e2-8bd1-4d5e-afbf-45a508a45b38
- https://www.themoscowtimes.com/2025/01/13/gazprom-weighs-laying-off-1600-managers-amid-wartime-losses-a87589
- https://www.youtube.com/watch?v=nhnLcoMwGM8
- https://www.storyblocks.com/video/stock/us-dollar-and-russian-ruble-on-the-table-346908975
- https://www.youtube.com/watch?v=69MMGgWT5y0
- https://www.google.pl/search?as_st=y&hl=pl&as_q=kaja+kallas&as_epq=&as_oq=&as_eq=&imgsz=2mp&imgar=&imgcolor=&imgtype=&cr=&as_sitesearch=&as_filetype=&tbs=&udm=2#vhid=IJNvRMfIu2YyeM&vssid=mosaic
- https://www.youtube.com/watch?v=KaouO0snP10
- https://www.ft.com/content/e241db42-128b-4c5b-9abd-5a71163409c9
- https://x.com/Mylovanov/status/1876120480224268428
- https://www.bloomberg.com/news/articles/2025-01-14/europe-grows-more-optimistic-trump-won-t-abandon-ukrainne
- https://x.com/highbrow_nobrow/status/1878914497089597867
- https://www.aei.org/research-products/report/dollars-and-sense-americas-interest-in-a-ukrainian-victory
- https://www.livemint.com/news/world/may-2025-be-our-year-ukraine-zelensky-vows-ukraine-will-do-everything-to-stop-russia-and-end-war-11735693467338.html
- https://www.youtube.com/watch?v=NAEOg3k4QS8&t=1026s